خارش کهیر آزار دهنده

کهیر از جمله عارضه هایی محسوب می شود که در طول دوران زندگی ممکن است برای هر شخصی پیش آید. این بیماری که در بعضی مواقع بسیار سطحی بوده و به مرور زمان می تواند درمان شود، گاهی شدت زیادی می یابد و تنها با داروهای تجویزی از سوی پزشک درمان خواهد شد.

به طور کلی کهیر عبارت‌ است‌ از نوعی اختلال‌ آلرژیک‌ که‌ مشخصه‌ آن‌ وجود نواحی‌ برآمده‌ روی‌ پوست‌ همراه‌ با قرمزی‌ و خارش‌ است‌...

خارش کهیر آزار دهنده است

کهیر

کهیر از جمله عارضه هایی محسوب می شود که در طول دوران زندگی ممکن است برای هر شخصی پیش آید.

این بیماری که در بعضی مواقع بسیار سطحی بوده و به مرور زمان می تواند درمان شود، گاهی شدت زیادی می یابد و تنها با داروهای تجویزی از سوی پزشک درمان خواهد شد.

به طور کلی کهیر عبارت‌ است‌ از نوعی اختلال‌ آلرژیک‌ که‌ مشخصه‌ آن‌ وجود نواحی‌ برآمده‌ روی‌ پوست‌ همراه‌ با قرمزی‌ و خارش‌ است‌.

این‌ اختلال‌ می ‌تواند در هر جای‌ پوست‌ از جمله‌ پوست‌ سر، صورت، لب ‌ها، کف‌ دست‌ و پا و ... رخ‌ دهد.

علایم‌ شایع‌ کهیر

در بیشتر مواقع نمی توان نشانه های مشخصی را نام برد تا به وسیله آن ها از بروز این عارضه مطلع شد، اما به طور کلی پزشکان با انجام مطالعات فراوان توانسته اند علایمی را برای این بیماری نام ببرند.

در کهیر، نواحی از پوست متورم‌ ( شبیه تاول) و قرمز رنگ‌ می ‌شود و خارش و سوزش زیادی دارد. این‌ ضایعات‌ کهیری‌ حاشیه‌ کاملا مشخص‌ دارند و مسطح‌ هستند که قطر آنها به 1 تا 5 سانتی‌ متر هم می رسد.

ضایعات‌ کهیری‌ به سرعت به‌ یکدیگر می ‌پیوندند و پلاک‌ های‌ بزرگ‌ و مسطحی به‌ رنگ‌ پوست‌ تشکیل‌ می ‌دهند. این‌ ضایعات‌ کهیری‌ یا پلاک‌ها مرتبا تغییر شکل‌ می ‌دهند و ممکن‌ است‌ در عرض‌ چند دقیقه‌ یا چند ساعت‌ ناپدید شده‌ و دوباره‌ ظاهر شوند. تغییراتی‌ به‌ این‌ سرعت،‌ مشخص کننده ی‌ کهیر است.

کنترل خارش و سوزش پوست

در اکثر موارد این عارضه به خودی خود بهبود می‌یابد، ولی آنچه در این بین آزاردهنده است احساس سوزش و دردی است که این تاول‌های قرمز رنگ در فرد ایجاد می‌کنند. از جمله راه‌های موثر و تثبیت شده از سوی پزشکان جهت کنترل درد این تاول‌های قرمز رنگ، عبارتند از:

* استفاده از آنتی هیستامین‌ها که می‌توانند نقش موثری در کاهش حس خارش کهیر داشته باشند.

* استفاده از محلول‌های طبی و ضدعفونی کننده که به سبب ایجاد حس سرما در پوست، از شدت سوزش و درد کهیر کم می‌کند.

*استفاده از کمپرس‌های آب سرد. البته در صورتی که کهیر در بیشتر قسمت‌های بدن شما دیده می شود، دوش گرفتن زیر آب سرد می‌تواند نقش موثری در روند بهبود این عارضه داشته باشد.

*از دوش‌گرفتن زیر آب گرم جلوگیری کنید، چرا که باعث شدت سوزش تاول‌ها می‌شود.

* از لباس‌های راحت (نه تنگ و چسبان) استفاده کنید.

علل‌ بروز کهیر

کهیر می تواند با علل و عوامل مختلفی بروز کند که در این میان، رها شدن هیستامین، مهم ترین عامل محسوب می شود. رها شدن‌ هیستامین گاهی‌ بدون‌ دلیل‌ مشخص‌ بروز می کند.

موارد زیر شایع ‌ترین‌ دلایل‌ رهاسازی‌ هیستامین‌ هستند:

*داروها: تقریبا تمام‌ داروها توانایی‌ ایجاد کهیر را دارند، از جمله‌ آسپیرین

*گزش‌ حشرات‌: عفونت‌ های‌ ویروسی‌، بیماری ‌های‌ خود ایمنی، دیس‌ پروتئینمی ‌ها (وجود پروتئین‌ های‌ غیرطبیعی‌ به‌ مقدار زیاد در خون)

*سرطان‌ها، به‌ خصوص‌ سرطان‌ خون‌

*مواجهه‌ با حیوانات‌، خصوصا گربه ‌ها

*خوردن مواد غذایی حساسیت زا مثل‌ تخم ‌مرغ‌ و آجیل‌‌

*رنگ‌ های‌ افزودنیغذایی‌ و نگهدارنده ‌ها

*عفونت‌ ها (باکتریایی‌، ویروسی‌، قارچی)

عوامل تشدید کننده بیماری

بیماری کهیر با عوامل یاد شده می تواند ایجاد شود و فرد را در برخی مواقع با مشکلات عدیده ای مواجه کند. اما به هر حال اگر توجه نداشته باشیم، برخی عوامل می توانند این عارضه را شدت بخشند. مهم ترین این عوامل شامل استرس‌، سایر آلرژی‌ ها یا سابقه‌ خانوادگی‌ آلرژی‌ است.

پیشگیری‌ از کهیر

اگر شما دچار کهیر می‌شوید و علت‌ را شناسایی‌ کرده ‌اید، هر چه سریع تر از عامل ایجاد کننده این بیماری پرهیز کنید. اگر علایم‌ شدیدی‌ در شما بروز کرده‌ است‌، یک‌ کیت‌ حاوی‌ داروهای‌ ضد شوک‌ آلرژیک‌ را همیشه به‌ همراه‌ داشته‌ باشید.

کهیرها معمولا غیر قابل‌ پیش‌ بینی‌ هستند و بستگی‌ به‌ علت‌ بروز این بیماری دارند. اگر علت‌ کهیر، یک‌ دارو یا عفونت‌ حاد ویروسی‌ باشد، کهیر معمولا در عرض‌ چند ساعت‌ یا چند روز ناپدید می ‌شود. البته‌ در بعضی‌ از موارد، کهیر مزمن‌ شده‌ و ممکن‌ است‌ تا ماه ها یا سال‌ ها، ضایعات‌ کهیری‌ دیده شوند. به هر حال این طور که کارشناسان دریافته اند در بیشتر‌ موارد، کهیر غالبا خود به‌ خود فروکش‌ می ‌کند، حتی‌ اگر علت‌ آن‌ مشخص‌ نباشد.

ابتلا به کهیر می تواند تورم‌ حنجره‌ و ایجاد مشکل‌ در تنفس‌ را نیز به همراه داشته باشد. این عارضه ممکن‌ است‌ اولین‌ علامت‌ شوک‌ آلرژیکی‌ باشد که‌ در این صورت جان‌ بیمار را در معرض‌ خطر قرار می‌ دهد.

در این‌ حالت‌، پس‌ از کهیر علایمی‌ چون‌ آشفتگی‌، خس‌ خس‌ سینه‌ به‌ علت‌ بسته‌ شدن‌ راه ‌های‌ هوایی‌، کرختی‌، تپش‌ قلب‌، عرق‌ سرد و یا پایین‌ افتادن‌ فشار خون‌ رخ‌ می ‌دهند و بدون‌ انجام‌ درمان‌ فوری، ممکن‌ است‌ فرد به‌ اغما فرو رود و دچار ایست‌ قلبی‌ شود.

درمان کهیر

درمان‌ فوری‌ در موارد واکنش‌های‌ شدیدی‌ که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازد، بهترین روشی است که به نظر می رسد.

بررسی‌ های‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌ خون‌، آزمایش‌ ادرار، سرعت‌ رسوب‌ گلبول ‌های‌ قرمز و عکس برداری‌ از قفسه‌ سینه‌ برای‌ رد واکنش‌ التهابی‌ ناشی‌ از عفونت‌ باشند. توجه داشته باشید که درمان‌ با هدف‌ پیشگیری‌ از مواجهه‌ با عوامل‌ ایجادکننده‌ کهیر صورت‌ می ‌پذیرد. در این میان آزمون‌ پوستی‌ برای‌ آلرژی‌ و تزریقات‌ برای‌ حساسیت ‌زدایی‌ لازم است.

داروهایی‌ که‌ فرد نسبت به آنها حساسیت دارد، نباید استفاده شوند.

اگر بیمار متوجه شده که به چه ماده غذایی حسایست دارد، نباید آن را بخورد.‌ فرد مبتلا باید از مصرف‌ قهوه‌ یا سایر نوشیدنی ‌های‌ کافئین ‌دارخودداری‌ کند.

اگر متورم‌ شدن‌ لب‌ها، تنگی‌ نفس‌ یا خس‌ خس‌ سینه‌، احساس‌ سفتی‌ یا گرفتگی‌ و خفگی‌ در گلو، هرگونه‌ علایم‌ شوک‌ آلرژیک‌ و ... به‌ هنگام‌ کهیر رخ‌ دهند فرد باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند. در این میان اگر دچار فرد مورد نظر توجه علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجهی‌ شد، داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌